DSG şanzıman iyi mi?

DSG şanzıman iyi mi?

Volkswagen grubunun meşhur şanzımanı DSG yi duymuşsunuzdur. Onu meşhur yapan iki şey vardır.

  1. Çok fazla araçta yüksek ivmelenme performansı sağlıyor. Motorun gücünü ya da tork verisini en az kayıpla en hızlı şekilde lastiklere gönderebiliyor. Özellikle torku yüksek olan araçlarda gaza basınca sizi koltuklara yapıştıran güçlü bir his veriyor. Bu özelliği ile CVT şanzımanın tam tersi denebilir 🙂
  2. Çok kompleks yapısı nedeniyle bozulma riski yüksek bir şanzımandı. Sık sık DSG şanzımanı bozulup dünya kadar masrafın altına giren DSG kullanıcıları forum sitelerinde feryat figan seslerini duyurmaya çalıştılar.

DSG çift kavramalı yarı otomatik bir şanzımandır.

DSG şanzımanda çift debriyaj balatası bulunur ve ve bu balatalardan biri mevcut vitesi düşürmek için diğeri ise mevcut vitesi yükseltmek için hazır bakler.

Örneğin aracınız P konumundaydı:

  1. Kontağı açtınız araç harekete 1. viteste başladı.
  2. Gaza biraz bastığınızda 2.vitese yükseltmek için hazır bekleyen debriyaj balatasıvitesi 2 ye takacaktır. 2.viteste seyir halindesiniz. Bu durumda debriyaj balatalarından biri vitesi 3 e yükseltmek için diğeri ise 1 e indirmek için hazır bekler. Eğer gaza basmaya devam ederseniz;
  3. Hazır bekleyen debriyaj balatasıhızla vitesi 3’e takar. Oysa fren yapsaydınız hızla diğer debriyaj sayesinde 1.vitese düşecekti.

DSG şanzıman, yarım otomatik tek debriyajlı robotize şanzımanın gelişmiş hali denebilir mi? Ortak noktaları her ikisi de debriyaj balatasına sahip. Bu şu demek; aşırı trafik dur kalk yaptığınızda debriyaj balataları ısınabilir.

DSG gibi çift kavramalı bir şanzımanın gözle görülür ilk avantajı şudur; dur kalk trafikte ısınmayı bekleyen 2 debriyaj balatası var. Yani iki balata arasında sürtünmeler ve ısı oluşması paylaştırılıyor.

Çift kavramanın, tek debriyajlı robotize şanzımana olan diğer üstünlüğü ise dur kalk trafikte çok çok daha hızlı vites değiştirebilmesi nedeniyle, debriyaj balatalarındaki sürtünme süresinin azalması ve daha az ısı oluşmasıdır.

Sonuç olarak çift kavramalı yarım otomatik şanzımanlar, tek kavramalı yarım otomatik robotize şanzımanlardan daha gelişmiş ve daha pahalıdır.

Unutmadan, güncel piyasada robotize tek kavramalı otomatik şanzımanlı sıfır araç satan firma sanırım kalmadı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir